Co je důležité vědět o leštění ocelí

Autor: Ferdinand Hlaváč V kategorii: Rady a tipy Dne: Komentáře: 0 Počet videní: 9730

Leštění je obvykle poslední operace, která dává výrobku konečný vzhled a design - to co výrobek prodává. Před leštěním se provádí určité operace jako např. erodování, řezání, CNC frézování apod. Kvalita povrchu dosažená těmito způsoby opracování představuje důležitý faktor pro nástrojaře, který má tento povrch následně leštit. Čím horší kvalita povrchu (vyšší posuv u frézování a hloubení), tím delší čas je třeba vynaložit na leštění. Čím delší dobu bude plocha ručně opracovávána (leštěná), tím je práce dražší a tím horší geometrii plochy dosáhneme. Toto může být při površích náročných na kvalitu a přesnost geometrie zásadní problém. Z tohoto důvodu je třeba zajistit co nejlepší kvalitu plochy, kterou je třeba leštit, aby se předešlo zbytečně zdlouhavému a nákladnému odstraňování hlubokých stop po předchozím opracování.

Pro správný průběh celého procesu leštění až po dosažení požadovaného výsledku v co nejkratší době je důležité vědět, nejen s jakou zrnitostí diamantové pasty třeba proces leštění zahájit, ale také to s jakou zrnitostí pasty budeme leštění končit.

Efektivní postup leštění

Maximální efektivitu leštícího procesu pomáhají dosáhnout diamantové leštící pasty joke Magic, které byly vyrobeny speciálně ve spolupráci s výrobci oceli na leštění nových druhů nástrojových ocelí. Výhodou těchto diamantových past je, že velmi dobře drží na nosičích a tím 100% -ně opracovávají plochy. Diamantové pasty joke Magic zaručují vysokou účinnost leštícího procesu díky přesné kalibraci, rovnoměrnému rozdělení a extra silné koncentraci diamantového zrna. Jsou použitelné v širokém rozsahu od opracování měkkých materiálů, jako je hliník nebo jiné neželezné kovy, přes všechny druhy kalených ocelí až po opracování tvrdokovu. Diamantové pasty jsou použitelné pro všechny druhy pohybu, ať už rotačního, přímočarého, příčného nebo pro práci s ultrazvukovým přístrojem.

S jakou zrnitostí pasty začít?

Při určování zrnitosti diamantové pasty, se kterou začínáme proces leštění je důležité znát drsnost povrchu plochy, kterou je třeba opracovávat. Jde zejména o hodnotu Rmax, nebo Ra. Pokud je známá tato hodnota, lze se na základě ní rozhodnout, jakou zrnitost pasty zvolit při následném leštění, aby byl celkový postup leštění co nejefektivnější.

Jak dále postupovat?

Leštění je zdlouhavý a přesný postup opracování, proto zde platí dvojnásobně, že práce musí být efektivní. Efektivní práce znamená, že každým krokem se zlepšuje kvalita opracovávané plochy. Tento požadovaný jev dosáhneme postupným snižováním zrnitosti diamantové pasty v jednotlivých pracovních krocích až po hodnotu zrnitosti, která nám zajistí dosažení požadované kvality konečného povrchu. Přitom je mimořádně důležité vědět správně korigovat posloupnost, délku pracovních kroků leštění a druh nosiču s jednotlivými zrnitostmi používaných diamantových past. Rozhodující je přitom vědět rozeznat, kdy je kvalita povrchu dosažená leštěním diamantovou pastou určité zrnitosti dostatečná na to, abychom mohli přejít na další pracovní krok s pastou s nižší zrnitosti.

S jakou zrnitostí pasty skončit?

Zrnitost diamantové pasty, kterou použijeme při posledním kroku leštění je závislá na kvalitě povrchu, kterou chceme dosáhnout. Na základě dlouholetých zkušeností a testování víme při opracování kalených ocelí s přesně kalibrovanými diamantovými pastami určit, jakou drsnost povrchu lze při práci s jednotlivými zrnitostmi dosáhnout.To znamená, že pokud máme udanou hodnotu drsnosti, kterou potřebujeme dosáhnout, víme přesně určit zrnitost pasty, se kterou budeme celý proces leštění končit. Toto má velký vliv na efektivitu práce.

Chcete se dozvědět více o leštění povrchů až do zrcadlových lesků?

Chcete zefektivnit proces leštění a odbourat nadpráci při leštění ve Vaší firmě?

Navštivte náš kurz leštění! Více o kurzech leštění se dozvíte ZDE.

 

Komentáře

Zanechte svůj komentář