Diamantové a CBN nástroje - základní druhy pojiva

Autor: Ferdinand Hlaváč V kategorii: Rady a tipy Dne: Komentáře: 0 Počet videní: 2950

Diamant a CBN jsou nejtvrdší materiály, které jsou k dispozici. V porovnání s klasickými druhy zrn, jako jsou korund nebo karbid křemíku SiC, mají podstatně vyšší tvrdost. Diamanty jsou přírodní nebo syntetické, ale v dnešní době již převládají ty syntetické. CBN je dostupný jen v syntetické formě. Diamant je složen z uhlíku a je mimořádně vhodný na opracování křehkých materiálů. Vysoká tvrdost diamantů a CBN má mnohé výhody, např. vysokou životnost, tvarovou a rozměrovou přesnost při procesu obrábění apod.

 

Diamantové a CBN brusné kotoučky jsou vyráběny se čtyřmi různými druhy pojiva.

Standardní je galvanické pojivo, při kterém je povlak s abrazivními zrny "nanesený" na základní těleso. Kromě toho je v nabídce ještě metalické resp. pojivo ze syntetické pryskyřice, kde jsou diamantové zrna kompletně vloženy do pojiva. Nakonec pojivo vacuum brazed, při kterém je brusné zrno svařené se základním materiálem, což zajišťuje ještě vyšší životnost a nejvyšší brusný výkon.

 

Galvanické pojivo

U tohoto druhu pojiva se diamantové nebo CBN zrno nanáší na nosič kovovým pojivem galvanickou cestou. Pojivo se nanáší v jedné vrstvě a tloušťka povlaku je dána velikostí nanášeného zrna. Ve výjimečných případech lze nanášet i více vrstev. U galvanického pojiva vystupují jednotlivá brusná zrna relativně vysoko z pojiva. Toto má vliv na účinnost broušení a vysoký úběr. Tímto typem pojiva lze povlakovat hospodárně a rychle všechny druhy nástrojů vyráběné na zakázku. Je možné opětovné povlakování opotřebeného brusného nástroje.

 

Příklady použití

Tvrdokov a jeho polotovary, tvrdé plasty s příměsí skleněných vláken, tvrdé plasty vyztužené uhlíkovými vlákny, duro a termo plasty, uhlík na výrobu elektrod, ferit, sklo, gumu (jen diamant), oceli HSS, kalené oceli, vysokolegované oceli (CBN).

Řezná rychlost:

doporučené hodnoty 20 - 60 m/s

 

Syntetické pojivo

U tohoto druhu je diamantové a CBN zrno pevně zalisované v pojivu. Jako pojivo jsou použity různé druhy plastů. Množství zrna, které je zalité v pojivu, udává „koncentraci“. Nástroje tohoto typu se vyznačují studeným „brusem“ a vysokou mírou úběru. S úspěchem se etablovali v oblasti výroby brusných diamantových nástrojů. Lze s nimi dosáhnout dobré kvality broušené plochy.

 

Koncentrace

C50 a C75 jako standard

Příklady použití

Tvrdokov (diamant), oceli HSS, nástrojové oceli (CBN).

Řezná rychlost:

doporučené hodnoty 10 - 40 m/s

 

Metalické pojivo

Brusný povlak u tohoto pojiva se skládá z kovového prášku a diamantového nebo CBN zrna. Brusné nástroje tohoto typu se vyrábějí systémem práškové metalurgie. Díky vysoké pevnosti pojiva jsou nástroje velmi odolné vůči opotřebení, ale nedosahují úběrových parametrů jiných druhů pojiv.

 

Koncentrace

C100 jako standard

Příklady použití

Keramické materiály, sklo, profilové brusné nástroje, ferit (diamant).

Řezná rychlost:

doporučená 10 - 30 m/s

 

Pojivo vacuum brazed

U tohoto nového typu pojiva jsou brusná zrna k nosiči „přivařeny“. Tímto se pevnost spojení diamantového zrna s nosičem výrazně zvýšila a nástroje dosahují díky hrubému zrnu extrémní úběr.

Příklady použití

Opracování plastů se skelnými vlákny v oblasti leteckého a lodního průmyslu, tvrdokovu, keramiky, uhlíku, odlitků apod.

Řezná rychlost:

doporučená 20 - 40 m/s

 

Koncentrace (u metalického a syntetického pojiva)

Koncentrace je udávána v karátech na cm³. Tato hodnota představuje poměr hmotnosti diamantového / CBN zrna k celkovému objemu pojiva. Nejčastěji jsou v nabídce tři druhy: C50, C75 a C100. Koncentrace C75 obsahuje 3,3 karátu na cm³ pojiva. 1 karát váží 0,2 g.

Sortiment diamantových a CBN nástrojů je velmi široký. Naši nabídku diamantových a CBN nástrojů si můžete prohlédnout kliknutím SEM.

Komentáře

Zanechte svůj komentář